Ilustracja w książkach dla dzieci – świąteczny wykład w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

W przedświątecznej atmosferze uczniowie Liceum Plastycznego wysłuchali wykładu pani dr Karoliny Stanieczek pt. „Grafika warsztatowa jako nauka stosowana na przykładzie ilustracji”, który zorganizowała Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Wykład oraz prezentacja multimedialna odbyły się w nowo otwartej Czytelni Ogólnej biblioteki. Dla wielu widzów była to podróż w czas dzieciństwa i ukochanych książeczek dla dzieci, ilustrowanych przez najlepszych polskich ilustratorów, takich jak: J.M. Szancer, B. Butenko, O. Siemaszko i inni, a dla młodych adeptów sztuk plastycznych ciekawa lekcja historii ilustracji. Uczniowie byli zafascynowani ilustracjami mistrzów, ale największy podziw wzbudziła prezentacja najnowszych prac Briana Dettmera – rzeźbiarza książki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa książek ilustrowanych, bajek, baśni i powieści dla dorosłych, znajdujących się w zbiorach biblioteki oraz pochodzących z kolekcji prywatnych. Uczniowie Liceum zwiedzili również bibliotekę i zapoznali się z jej bogatymi zbiorami – książek i czasopism na temat sztuki, fotografii i technik graficznych. Z okazji zbliżających się świąt, uczniowie liceum otrzymali małe podarunki.