„Jan Karski Kozielewski” + CD Marian Marek Drozdowski

„Byłem dumny mogąc uhonorować Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem naszego państwa. Moja decyzja, by to uczynić, odzwierciedlała wielki szacunek, jakim u Amerykanów cieszy się nie tylko wielki polski patriota, ale także nadzwyczajne poświęcenie narodu polskiego w trakcie nazistowskiej okupacji w drugiej wojnie światowej.”
Barack Obama, prezydent USA

„Ci, którzy znali Jana Karskiego, nigdy go nie zapomną. Jego przesłanie będzie rozświetlać ścieżkę kochających wolność przez kolejne lata. Nie można sobie wyobrazić lepszego dziedzictwa.”
Bill Clinton, były prezydent USA

„Historia Jana Karskiego to świadectwo, że wielkość człowieka mierzy się jego postawą moralną. Życie jest pełne i ma sens, jeżeli jest podporządkowane wartościom etycznym. Czyny Karskiego stawiają go w rzędzie największych bohaterów historii Polski.”
Prof. Zbigniew Brzeziński

Publikacja powstała we współpracy z Centrum Europejskim Natolin.
Do książki dołączony jest niepublikowany wywiad z Janem Karskim na płycie CD w formacie mp3.

„Emisariusz własnymi słowami” + CD Maciej Wierzyński

Niezwykle szczere rozmowy znanego dziennikarza Macieja Wierzyńskiego z legendarnym kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, Janem Karskim, w latach 1995-97 emitowane w Głosie Ameryki.

Karski, nazywanym „świadkiem Holokaustu”, opowiada w nich Maciejowi Wierzyńskiemu o najważniejszych wydarzeniach, w których uczestniczył podczas wojny, dzieli się bardzo osobistymi refleksjami i ocenami, często o niezwykłym wprost stopniu otwartości, nie pomijając tematów trudnych czy kontrowersyjnych. Poznajemy historię, widzianą jego oczami.
W roku 2012 Jana Karskiego pośmiertnie uhonorowano najwyższym amerykańskim odznaczeniem, Medalem Wolności, przyznawanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wyczynami wojennymi się nie chwalił, nie przeceniał wagi spotkań z najpotężniejszymi politykami świata. Przeciwnie, miał skłonność do pomniejszania swojej roli, podkreślania, jak bardzo czuł się onieśmielony w obecności Edena czy Roosevelta. Barwnie i z upodobaniem opowiadał, jakie popełniał gafy. Miał dystans do samego siebie i myślę też, że mocne poczucie własnej wartości, które nie potrzebuje reklamy.

Kilka spotkań z Karskim – a czułem, że obcuję z człowiekiem niezwykłym – nasunęło mi myśl, aby zarejestrować jego wspomnienia. Miałem wrażenie, że Karski znany jest raczej jednostronnie, głównie ze swej odwagi i postawy moralnej, a nie z oryginalnego, przenikliwego, i niestety, nieczęstego w naszym narodzie, umysłu politycznego. W rezultacie spotykaliśmy się regularnie, przez prawie dwa lata.
Maciej Wierzyński