Paweł Marcinkiewicz (ur. 1969) jest profesorem Uniwersytetu Opolskiego i kierownikiem Katedry Literatur Anglojęzycznych w tamtejszym Instytucie Nauk o Literaturze. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na poezji amerykańskiej oraz teorii tłumaczenia. Opublikował dwie monografie w języku angielskim: pierwszą poświęconą A.R. Ammonsowi The Rhetoric of the City (2009), a drugą Johnowi Ashbery’emu „Colored Alphabets’ FlutterJohn Ashbery and Twentieth Century American Avant-Gardes (2012). Ta ostatnia książka ukaząła się w rozszerzonej wersji po polsku jako „Oni przybyli, żeby wysadzić Amerykę”. John Ashbery i dwudziestowieczne awangardy amerykańskie (2015).

Jako poeta Paweł Marcinkiewicz debiutował w 1989 roku arkuszem poetyckim Zostaw nic, niech płynie (Koło Nowa Kultura, Opole 1989). Wydał siedem tomów wierszy, miedzy innymi Zawieram z Tobą przymierze (1993), Tivoli (2000), oraz real,- (2004). W 2014 roku w nowojorskim wydawnictwie Spuyten Duyvil ukazał się wybór jego utworu The Day He’s Gone w przekładzie Piotra Florczyka. Jest laureatem nagród Fundacji Kultury oraz Czesława Miłosza. jego wiersze tłumaczono na piętnaście języków.