Nowojorska ulica w obiektywie. Reż. Cheryl Dunn

Z myślą o miłośnikach fotografii, organizatorzy PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL postanowili stworzyć w serii wydawnictw DVD „Oblicza” boks DVD „Oblicza fotografii” prezentujący najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat poruszające tematykę związaną z fotografią. Hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, z niedowierzaniem słuchając opowieści o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Różne strategie służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, ulotny moment.

Dziennik z podróży. Reż. Piotr Stasik

Film z serii „Oblicza fotografii” prezentujący najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat poruszające tematykę związaną z fotografią. Do 82 – letniego Tadeusza Rolkego, nestora polskiej fotografii reportażowej, zgłasza się zafascynowany fotografią 15 – letni Michał. Między młodym chłopakiem, a dojrzałym artystą rodzi się przyjaźń. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć w domu ciemnię, wymyśla dla niego pierwsze fotograficzne zadania. Latem obaj wyruszają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę. 

Anton Corbijn. Na wylot. Reż. Claartje Quirijns

Film z serii „Oblicza fotografii”. Pochodzący z Holandii Anton Corbijn to ikona współczesnej fotografii, a także znany reżyser filmów i wideoklipów muzycznych, który pod wpływem grupy Joy Division i post punku w latach 70. XX wieku przeprowadził się na stałe do Londynu. Świat muzyczny poznał go dzięki reżyserii teledysków takich zespołów, jak: Depeche Mode, Nirvana, Joy Division, Coldplay, czy grupy Metallica. W 2007 roku Corbijn wyreżyserował film biograficzny o Ianie Curtisie zatytułowany „Control”, choć – jak sam przyznaje – najbardziej interesuje go fotografia. 

Bert Stern. Prawdziwy Madman Reż. Shannah Laumeister

Film z serii „Oblicza fotografii”. Sophia Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Madonna, Scarlett Johansson, Marilyn Monroe – wszystkie one znalazły się na zdjęciach słynnego amerykańskiego fotografa Berta Sterna. Stern zdobył sławę dzięki tzw. sesji pościelowej z Marlin Monroe i zdjęciu „Lolita w okularach w serduszka”. Zostało ono użyte na plakacie filmu Stanleya Kubricka „Lolita”. Laumeister pokazuje historię mężczyzny, który czcił kobiety – swoje modelki i, wynosząc je na piedestał, stworzył z nich ikony stylu i mody. Jednocześnie jednak nie potrafił dzielić z nimi codzienności.

Annie Leibovitz. Życie w obiektywie. Reż. Barbara Leibovitz

Annie Leibovitz – jedna z najsłynniejszych i najbardziej znanych artystek fotografików na świecie. Twórczyni intymnych i bardzo osobistych sesji największych gwiazd. Autorka zdjęć, które przeszły do historii, takich jak ostatnia sesja Johna Lennona i Yoko Ono zrobiona  w dniu śmierci artysty czy kontrowersyjna i prowokacyjna sesja Demi Moore w ciąży. To nie jest zwyczajny film o fotografii i fotografie. To film odkrywający prawdę o ludziach stojących przed jej obiektywem. Prawdę o największych celebrities tego świata.

Potęga sztuki. Reż. Carl Hindmarch

Produkcja BBC. Potęga sztuki–czteroodcinkowa opowieść o tworzeniu…Potęga sztuki przenosi widzów w przeszłość, do przesyconych dramatyzmem chwil, w których pojawiły się pomysły na osiem wielkich arcydzieł. Osiem przełomowych arcydzieł…Ośmiu niepokornych artystów przeżywających trudne chwile…Osiem historii o triumfie i upadku…Osiem momentów, które zmieniły oblicze świata…

  • Rembrand/David
  • Caravaggio/Bernini
  • Turner/Van Gogh
  • Picasso/Rothko

Super Size Me! Reż. Morgan Spurlock

Film został nominowany do Nagrody Oscara 2005 w kategorii Najlepszy Dokument. 33-letni Morgan Spurlock to „bezczelny” dokumentalista, porównywany do nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes Michaela Moore’a, który w swoim debiutanckim filmie atakuje amerykańską świętość: hamburgera z frytkami. Film „Super Size Me” robi furorę w USA, Kanadzie i Australii. Mc Donalds stworzył specjalną kampanię reklamową w odpowiedzi na ten film, to właśnie daniami z McDonald’sa postanowił żywić się przez miesiąc reżyser „Super Size Me”.

Przeznaczone do burdelu. Reż. Ross Kaufman, Zana Briski

„Przeznaczone do burdelu” Zany Briski i Rossa Kauffmana to film o urodzonych w burdelach Sonagachi 10-latkach, dla których dzieciństwo skończyło się, gdy postawili pierwsze pewne kroki. Od tej pory ich codzienność to zmywanie naczyń czy sprzątanie, a w niedalekiej przyszłości przejęcie pałeczki od matek-prostytutek. Wyrwanie się z tego zaklętego kręgu zła graniczy z cudem. Ale i w Kalkucie cuda czasem się zdarzają. Dla Avijita, Pujy, Goura, Kochi, Manika, Suchitry, Tapasi i Shanti przepustką do normalnego świata okazuje się sztuka, która wkracza w ich życie za sprawą cenionej brytyjskiej fotograf (i zarazem reżyserki) Zany Briski. 

Wielka cisza. Reż. Philip Groning

Po 19 latach oczekiwania, reżyser Philip Groning otrzymał pozwolenie na przekroczenie furty klasztoru kartuzów i realizację filmu o życiu mnichów. Aby stać się częścią normalnego życia mnichów i ich rytuałów, reżyser musiał doświadczyć pustelniczej egzystencji – tylko tak mógł zbliżyć się do świata mnichów i nowicjuszy, wiodących swoje życie pomiędzy starymi obrzędami i bez zdobyczy cywilizacji. Philip Groning z kamerą spędził w klasztorze prawie 5 miesięcy.

Zabawy z bronią. Reż. Michael Moore

Opowieść o kraju, który oszalał na punkcie broni. Opowieść o ludziach, którzy nigdy nie czują się bezpieczni. Opowieść o lęku, który popycha do przemocy w kraju i poza jego granicami. Opowieść o tym, do czego mogą doprowadzić… „Zabawy z bronią.” W 1999 roku w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedi? Na to i inne pytania stara się znaleźć odpowiedź Michael Moore. Film zdobył Oscara w 2003 roku, w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. 

Śmierć człowieka pracy. Reż. Michael Glawogger

Nie ma już człowieka pracy, pozostał robotnik – ktoś gorszy, ktoś, komu się nie udało, ktoś, komu praca nie daje godności, lecz ją odbiera, przyzwyczajeni do wygodnego życia, coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek. Rezygnując z odautorskiego komentarza reżyser „Śmierci człowieka pracy” w wysmakowanych obrazach rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów. 

Klasyka kina w zbiorach Biblioteki ANS w Raciborzu

Wybrane filmy z arcydzieł światowego kina w zbiorach Biblioteki ANS w Raciborzu: Casablanca, Obywatel Cane, 2001 Odyseja kosmiczna, Zawrót głowy, Psychoza, Ptaki, Deszczowa piosenka, La strada, Przeminęło z wiatrem, Pociągi pod specjalnym nadzorem, Pręgi, American beauty, Człowiek z marmuru, Fargo, Lista Schnindlera, Łowca jeleni, Powiększenie, Pulp Fiction, Wszystko o mojej matce, Trzy kolory.

Lekcje wychowawcze na DVD

Jak poprowadzić lekcję wychowawczą tak aby przełamać barierę milczenia? W jaki sposób nauczyć dzieci i młodzież akceptacji swojego wyglądu? Jak pomóc dziecku, które myśli o ucieczce z domu? Przy wykorzystaniu „Lekcji wychowawczych na DVD” każdy wychowawca będzie mógł poprowadzić ożywioną dyskusję oraz zachęcić uczniów do pozytywnych zachowań.

Filmy edukacyjne firmy Synergia

Firmy edukacyjne i instruktażowe o różnorodnej tematyce. W zbiorach Biblioteki ANS w Raciborzu znajdują się następujące tytuły: Gdzie i jak szukać pracy, Jak radzić sobie z agresją uczniów, Jak pokonać stres, Czy nadaję się na przedsiębiorcę, Planowanie kariery, czyli jak wybrać zawód.