O niezawisłości sędziów i niezależności sądów w trudnych czasach: wymiar sprawiedliwości w pułapce sprawiedliwości

A. Machnikowska

Warszawa: Wolters Kluwer Polska 2018

Książka dokumentuje fundamentalne spory i dyskusje, wzmacniane przez realizowane w latach 2015-2017 przekształcenia ustroju sądów, odbywające się w warunkach konfrontacji politycznej pomiędzy przedstawicielami władz ustawodawczej i wykonawczej a przedstawicielami władzy sądowniczej.

W publikacji autorka przedstawia tezę, iż jednym z głównych źródeł konfliktu jest problem sprawności wymiaru sprawiedliwości. Wskazuje na istotne związki przyczynowe między tym faktem a interpretacją takich wartości, jak: niezawisłość sędziego, niezależność sądów, rola sędziego w postępowaniu sądowym i w strukturze organizacyjnej sądów, a także jego status w społeczeństwie. Podkreśla poważne długookresowe następstwa powyższych zależności, w tym poziom funkcjonalności instytucji sądowych oraz brak zaufania społecznego do sądów i sędziów.

Ukryte działania

M. Lee Shetterly

Warszawa: Wydawnictwo HarperCollins Polska 2017

Geniusz nie zna rasy. Siła nie zna płci. Odwaga nie zna granic.Porywająca opowieść o wyjątkowych kobietach, które zrobiły tak wiele, a o których wiemy mało lub nic. Bez pracy tych wybitnie utalentowanych matematyczek amerykański sen o podboju kosmosu pozostałby w sferze marzeń. Świadome swej wartości, walczą o należne im miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn, w świecie, w którym nadal obowiązują haniebne prawa segregacji rasowej. To świetnie opowiedziana historia, która powstała dzięki setkom rozmów, wywiadów i mrówczej pracy badawczej. Z morza informacji wyłonił się wielobarwny, intrygujący obraz pewnej epoki, z jej wszystkimi blaskami i cieniami.

Film na podstawie książki powstał w wytwórni 20th Century Fox. W obsadzie między innymi: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Kirsten Dunst i Kevin Costner.

Rozprzestrzenialne media

H. Jenkins, S. Ford, J. Green

Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2018

„Co się nie rozprzestrzenia – umiera” – tak ideę rozprzestrzenialnych mediów ujmują autorzy książki. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak funkcjonują media, Henry Jenkins, Sam Ford i Joshua Green mówią o dzisiejszych możliwościach rozpowszechniania idei oraz o tym, jak wpływa to na życie społeczno-kulturowe, biznes, politykę, a także na nasze codzienne funkcjonowanie. Odwołując się do licznych przykładów, autorzy badają, jakie cechy informacji sprawiają, że ludzie chcą ją rozprzestrzeniać, jaką ma to dla nich wartość, a także co sprawia, że po udostępnione treści sięgają inni.

Rozprzestrzenialne media to lektura obowiązkowa nie tylko dla medioznawców i kulturoznawców ale także dla praktyków zatrudnionych w mediach, marketingu i przemyśle teleinformatycznym oraz wszystkich użytkowników sieci zainteresowanych kulturą.

Obraz i dylematy zawodu nauczyciela

Red. nauk. B. Fedyn, I. Gembalczyk

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu 2018

Aktywność fizyczna a sprawność funkcjonalna

J. Cholewa, M. Kunicki, J. Cholewa

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu 2018

Physical Activity and Functional Efficiency in Sport and Recreation

J. Cholewa, I. Uher, M. Kunicki, J. Cholewa

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu 2018

Literatura jako okno na świat. Monografia Wolfganga Bittnera

E. Jasita

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu 2018

Wybrane zagadnienia prawa spółek

 Red. nauk. D. Michta

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu 2018

Zrozumieć weksle. Podręcznik prawa wekslowego nie tylko dla studentów

D. Michta

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu 2018

Od Joannitów do ratowników czyli dzieje strażaków ziemi raciborskiej

B. Stojer; Pr. zbiorowa pod redakcją K. Gruchot

Racibórz: Wydawnictwo Nowiny 2018

Publikacja jest skarbnicą wiedzy i ciekawostek z dziejów pożarnictwa. Przywołuje z odległej historii formację stróży nocnej, która gasiła pożary. Opisuje sprzęt, jakim ratowano dobytek, w tym sikawkę, której nadano imię Wiktor. Zrobił to książę raciborski – protektor strażaków.

Dzieje strażaków z Raciborza zaczęły się od wielkiego pożaru i hasła: Chopy, trzeba coś zrobić! Straż została założona po pożarze zamku raciborskiego w 1858 roku. Wcześniej gaszeniem zajmowały się cechy rzemieślnicze. Gdy doszło do pożaru, ludzie wyskakiwali z warsztatów, chwytali sprzęt i działali. Bez mundurów, porządku i organizacji.

Książka obejmuje też tragiczne wydarzenia na ziemi raciborskiej, w tym współczesne, jak pożar lasów w 1992 roku, wielką powódź z 1997 i straty po trąbie powietrznej z 2017 roku.

Zaorana krew: od Głubczyc i Raciborza po Opawę: wiosna 1945 roku na pograniczu śląsko-morawskim

Ł. Iluk

Oświęcim: Wydawnictwo Napoleon V 2018

Opisywane w niniejszej pracy działania wojenne na południowym Śląsku i północnych Morawach u schyłku II wojny światowej pozostają mało znane, mimo że w ocenie wielu historyków i żołnierzy obu stron należały do jednych z najbardziej krwawych w historii tego konfliktu. Oddane w ręce czytelnika opracowanie stanowi próbę zebrania oraz usystematyzowania historycznej wiedzy na temat konfrontacji zbrojnej mającej miejsce na obszarze pomiędzy Karniowem, Głubczycami, Raciborzem i Opawą. Wyłania się z niego obraz niezwykle dramatycznych wydarzeń wielkiej bitwy pancernej w kilku odsłonach, zakończonej brakiem spektakularnego zwycięstwa którejkolwiek ze stron, która pochłonęła lub wyeliminowała z walki kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Rosjanie nie osiągnęli na tym odcinku frontu zakładanego celu, Niemcy znacznym kosztem zyskali kilka tygodni. Dzisiaj ziemię, przez którą przetoczyła się wojenna machina i która przykrywa szczątki tysięcy poległych, lemiesze pługów obróciły już setki razy, a pamięć o tamtych wydarzeniach z każdym pokoleniem odchodzi w coraz większe zapomnienie.

Masaż terapeutyczny

M. Hollis

Wrocław: Górnicki Wydawnictwo Medyczne 2012

 

Podręcznik jest tłumaczeniem trzeciego wydania brytyjskiego Massage for Therapists Margaret Hollis i Elizabeth Jones.

W sposób przystępny, krok po kroku, łączy informacje teoretyczne z klinicznymi aspektami masażu klasycznego. Szczególnymi zaletami książki są bogactwo materiału ilustracyjnego oraz precyzyjne komentarze do omawianych procedur. Została ona przetłumaczona z języka angielskiego przez dr Joannę Godlewską z Kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Masaż jest uważany za podstawowe narzędzie we współczesnej fizjoterapii i wymaga wysokich kwalifikacji zawodowych. Podręcznik omawia zasady przygotowania pacjenta, postępowanie manualne fizjoterapeuty i zastosowanie kliniczne wykonywanych zabiegów. Bardzo wartościową cechą tej publikacji jest przybliżenie podstaw nowych, popularnych obecnie metod, jak np. aromatoterapii, masażu dla sportowców, metod miorelaksacyjnych czy shiatsu.

Masaż terapeutyczny to publikacja kierowana do studentów fizjoterapii i różnych działów pielęgniarstwa, praktykujących fizjoterapeutów, masażystów sportowych oraz pracujących w gabinetach odnowy biologicznej, chiropraktyków, a także terapeutów wykonujących zawody pielęgniarskie

Rozgrzewka: podstawy fizjologiczne i zastosowanie praktyczne

J. Chmura

Warszawa: Wydawnictwo lekarskie 2014

W publikacji czytelnik znajdzie najnowsze rozwiązania stosowane we współczesnej rozgrzewce i jej wpływ na wysiłek meczowy i treningowy. Uzyska także odpowiedzi na wiele kluczowych pytań, między innymi:: jak osiągnąć próg psychomotoryczny zmęczenia, czy należy stosować ćwiczenia rozciągania statycznego w rozgrzewce przed meczem i treningiem, jak zapobiegać obniżeniu temperatury wewnątrzmięśniowej i pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego po zakończeniu rozgrzewki, po rozegraniu pierwszej połowy meczu, także u zawodników rezerwowych, jak często i w jakich ilościach nawadniać organizm w rozgrzewce przedmeczowej, dlaczego należy stosować indywidualizację obciążeń fizycznych w rozgrzewce. Dodatkowo dowie się również, jak przełamywać barierę zmęczenia w mózgu podczas treningu.

Publikacja jest adresowana do studentów kierunków wychowania fizycznego, sportu, fizjoterapii oraz trenerów i instruktorów. Z pewnością zainteresuje także lekarzy medycyny sportowej oraz osoby zajmujące się kontrolą obciążeń fizycznych i sterowaniem treningu.

Ćwiczenia korekcyjne z przyborami Thera-Band

Red. Sławomir Owczarek

Warszawa: Wydawnictwo Korso 2016

Ćwiczenia korekcyjne z przyborami Thera-Band to zbiór kilkuset ćwiczeń korekcyjnych, w których wykorzystane są podstawowe sprzęty firmy Thera-Band: taśmy, piłki i dyski. Przybory te są powszechnie używane przez instruktorów i trenerów, w treningu fitness oraz w sporcie wyczynowym a uczestnicy zajęć chętnie z nimi ćwiczą. Taśmy, piłki i dyski coraz częściej stosowane są także na lekcjach wychowania fizycznego, na zajęciach korekcyjnych i rehabilitacyjnych. Ich zaletą jest prostota, wszechstronność zastosowania oraz trwałość i estetyka wykonania …

Książka Ćwiczenia korekcyjne z przyborami Thera-Band zawiera wiele kolorowych zdjęć. Wydana na papierze kredowym.

Kreatywne szkoły: oddolna rewolucja, która zmienia edukację

K. Robinson, L. Aronica

Kraków: Wydawnictwo Element 2015

W książce Kreatywne szkoły Ken Robinson rozwija myśli zawarte w swojej słynnej prelekcji „Czy szkoły zabijają kreatywność” i prezentuje przełomowe, praktyczne rozwiązania dotyczące kluczowej kwestii dla współczesnych społeczeństw: transformacji szkół i systemów edukacji.

Robinson krytykuje przestarzały, przemysłowy model edukacji i pokazuje, jak wdrożyć wysoce spersonalizowany, ekologiczny model, który pozwala na wykorzystanie bezprecedensowych możliwości XXI wieku, by wykształcić całe osobowości uczniów i przygotować ich do wyzwań współczesnego świata.

Dzieci ekranu: jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi – i jak wyrwać je z transu

N. Kardaras

Warszawa: Wydawnictwo CeDeWu 2018

„DZIECI EKRANU” AUTORSTWA DR. NICHOLASA KARDARASA, SPECJALISTY DS. UZALEŻNIEŃ – TO WSTRZĄSAJĄCA ARGUMENTACJA, ŻE TECHNOLOGIA MA OGROMNY WPŁYW NA MÓZGI DZIECI – I TO WCALE NIE POZYTYWNY. Wszyscy je widzieliśmy: dzieci hipnotycznie wpatrzone w jarzące się ekrany w restauracjach, na placach zabaw i w domach naszych przyjaciół – a ich liczba wciąż rośnie. Oświetlone przez jarzący się blask buzie – dzieci ekranu – mnożą się niczym wirtualna plaga. Lecz za jaką cenę? Czy jest to jedynie nieszkodliwa rozrywka lub chwilowy szał, coś jak cyfrowe hula-hop? Niektórzy twierdzą, że jarzące się ekrany mogą nawet być dobre dla dzieci – stanowiąc rodzaj interaktywnego narzędzia edukacyjnego. Nie wierz im. W tej książce, dr Nicholas Kardaras bada ogromny wpływ technologii – zwłaszcza technologii ekranowej, nieodpowiedniej dla młodego wieku, z całą tą jarzącą się wszechobecnością – na mózgi całego pokolenia.

Nauczyciel doskonały: kształtowanie się nauczycielskiego zawodu, warunki, kryteria i mierniki efektywności pracy nauczyciela

J. Bielski

Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls 2017

Jak pisze autor Nauczyciel dokonały publikacji Janusz Bielski cech efektywnego nauczyciela poszukuje się również dzisiaj, ale coraz częściej pojawiają się u badaczy przekonania, że cechy te nie są wrodzone i że można je wykształcić w procesie przygotowania zawodowego. Głównym przedmiotem współczesnych badań staje się rzeczywisty nauczyciel, działający w konkretnych warunkach. Odrzuca się założenie, że nauczyciel jest z natury doskonały. Wytworzył się też „realistyczny” stosunek do jego pracy dydaktyczno-wychowawczej, z pewnym odcieniem krytycyzmu. Nauczyciel, który nie najlepiej wykonuje swoje zadania, może spotkać się z brakiem akceptacji nie tylko ze strony swoich zwierzchników. Powstała swego rodzaju społeczna presja na doskonalenie się w zawodzie. Coraz częściej odrzuca się pogląd o istnieniu jakiegoś jednego warunku decydującego o efektach pracy zawodowej nauczyciela, a przyjmuje się założenie, że rezultaty pracy uwarunkowane są całym zespołem różnorodnych czynników.

Organizacja imprez i usług turystycznych: kwalifikacja T. 13 techniki obsługi turystycznej. Podręcznik.  Część 1 i Część 2

I. Michniewicz, M. Peć

Warszawa: Wydawnictwo Rea 2014

Podręcznik skierowany do uczniów kształcących się w zawodzie technik usług turystycznych. Realizuje treści z zakresu kwalifikacji T.13 (Planowanie i realizacja imprez i usług turystycznych).

Podręcznik przystępnie wprowadza w zasady bezpieczeństwa przydatne zarówno dla organizatora, jak i uczestników wyjazdów. Szczegółowo opisano w nim profilaktykę zagrożeń, które mogą się zdarzyć w czasie podróży. Omówiono gospodarcze i prawne aspekty organizacji imprez turystycznych. Autorzy uczą sporządzania planów imprez dostosowanych do potrzeb konkretnej grupy klientów. Zaznajamiają z podstawami kalkulacji kosztów imprez turystycznych i prezentują wizerunek idealnego pracownika turystyki. Liczne zadania uczą kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, a pytania kontrolne pozwalają sprawdzić uczniowi poziom wiedzy.

Dobro dziecka w procesie resocjalizacji. Aspekty pedagogiczne i prawne

J. Kusztal

Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2018

Publikacja jest wnikliwą analizą kategorii dobra dziecka w pedagogice resocjalizacyjnej w kontekstach pedagogicznym i prawnym.

Praca ma charakter interdyscyplinarny i składa się z trzech zasadniczych części. W części pierwszej autorka wyprowadza z literatury pedagogicznej kategorię badawczą dobra dziecka, by w części drugiej pokazać, czy i jak funkcjonuje ona we współczesnej pedagogice resocjalizacyjnej i naukach prawnych. W części trzeciej proponuje i realizuje własną koncepcję badań empirycznych, których przedmiotem są znaczenie dobra dziecka i zasada działania dla dobra dziecka w procesie resocjalizacji.

Teoretyczne konteksty profilaktyki niedostosowania społecznego

P. Kwiatkowski

Wrocław: Oficyna Wydawnicza Atut 2016

Książka jest rodzajem przewodnika po wybranych zagadnieniach niedostosowania, zasobów resiliencji, profilaktyki, promowania zdrowia i pozytywnego rozwoju. W myśleniu o profilaktyce niedostosowania czy o resocjalizacji przyjmuje się, że źródła problemów w zachowaniu tkwią w relacjach społecznych, które wpływają na procesy uczenia się i rozwoju.

Tymczasem niebywały postęp w dziedzinie biologii człowieka pozwala znacznie głębiej wniknąć w mechanizm regulacji zachowania i czynności umysłu. Autor wskazuje, że współgranie czynników indywidualnych (w tym genów i endofenotypów) z czynnikami środowiskowymi (doświadczeniem relacji z otoczeniem), przybierające postać interakcji /i korelacji, implikuje konieczność integrowania różnych obszarów wiedzy oraz wyjścia poza tradycyjne paradygmaty psychologii i socjologii. Dlatego wiele miejsca poświęca aspektom biologicznym w powiązaniu z rozwojem i uczeniem się oraz kieruje uwagę czytelnika na ujęcia integrujące różne wątki teoretyczne.

System penitencjarny wobec wyzwań wielokulturowości: studium diagnostyczne

A. Urbanek

Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls 2018

Prowadzone rozważania utrzymane są w konwencji analizy indukcyjnej, która rozpoczyna się od badań indywidualnych, aby na każdym kolejnym etapie uogólniać wnioski. W pierwszej części przeprowadzono analizę sytuacji spotkania pracowników systemu penitencjarnego z odmiennością skazanych muzułmanów przebywających w polskich zakładach karnych. Utrzymując konwencję myślenia systemowego o zjawiskach społecznych, należy uznać, że samo pojawienie się wyznawców islamu było czynnikiem zakłócającym dla systemu, ponieważ zmusiło go do jakiejś reakcji. Przyczynkiem do dyskusji nad opiniami funkcjonariuszy były czynniki destabilizujące system. Zaliczono do nich: stereotypowe postrzeganie muzułmanów, odmienność praktyk religijnych, różnorodność obrzędów czy diety oraz odrębność poglądów na relacje społeczne. Analizowane konteksty sytuacyjne wiążą się z prawdziwymi doświadczeniami praktyki więziennej – są to zdarzenia, które faktycznie zaistniały. Dodatkowo łączyło je to, że zmusiły one system więzienny do jakiejś reakcji na oczekiwania muzułmanów. Oczywiście nie można było omówić wszystkich tego typu sytuacji, ale te, które zostały opisane, stanowią ważny pretekst do wywołania informacji źródłowych, a badani funkcjonariusze w toku wywiadów pisemnych mogli się do nich odnieść.

Argumentieren Ohne Probleme

E.M. Rostek

Poznań: Wydawnictwo Wagros 2007

 

ARGUMENTIEREN OHNE PROBLEME to zestaw 61 tematów typu PRO-CONTRA, stanowiących bazę do budowania wypowiedzi i pisania rozprawek na KAZDY TEMAT.

Książka zawiera:

wskazówki dotyczące właściwego argumentowania oraz pisania rozprawek,

środki stylistyczne używane w argumentacji.

21 dialogów z materiałem ćwiczeniowym (+ klucz), służącym doskonaleniu sztuki argumentowania (+ CD).

40 zestawów argumentów PRO-CONTRA pomocnych w prezentowaniu opinii na żywo dyskutowane tematy z różnych dziedzin życia.

Do książki dołączona jest płyta CD.

Język niemiecki: multimedialne kompendium tematyczne: Poziom A2/B1

E.M. Rostek

Poznań: Wydawnictwo Wagros 2012

Multimedialne kompendium tematyczne na poziomie A2/B1 (średnio zaawansowanym)

Podręcznik zgodny z nową Podstawą programową MEN zawiera zestawienie tekstów i słownictwa do 15 bloków tematycznych: CZŁOWIEK, DOM, SZKOŁA, PRACA, ŻYCIE RODZINNE I TOWARZYSKIE, ŻYWIENIE, ZAKUPY I USŁUGI, PODRÓŻOWANIE I TURYSTYKA, KULTURA, SPORT, ZDROWIE, NAUKA I TECHNIKA, ŚWIAT PRZYRODY, PROBLEMY NASZYCH CZASÓW, KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE

Doskonała powtórka i usystematyzowanie materiału do egzaminów na poziomie średnio zaawansowanym A2/B1 (matura – poziom podstawowy, Zertifikat Deutsch)

Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami słownictwa, wszystkich tekstów oraz programem multimedialnym – co stanowi doskonały KURS SAMOKSZTAŁCENIOWY.

Straightforward: Upper Intermediate. Student’s Book

P. Kerr & C. Jones

London: Macmillan Education 2012

 

Straightforward Second editon to przede wszystkim interesujące treści, elastyczny układ oraz atrakcyjna szata graficzna. Kurs daje dużą łatwość selektywnego doboru materiału językowego, a tym samym pozwala rozwijać wybrane sprawności językowe. Każdy z poziomów przewidziany jest na 90 godzin lekcyjnych, jednak bogaty materiał zawarty w książce nauczyciela daje pełną swobodę i dowolność w zakresie rozszerzania kursu, w zależności od potrzeb grupy. Podręcznik jest szczególnie polecany na kursy general English dla dorosłych lub na lektoraty akademickie.

Laboratorium z inżynierii odwrotnej (reverse engineering)

Red. J. Kosmol

Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej 2010

W książce przedstawiono wybrane zagadnienia nowej technologii potocznie zwanej inżynierią odwrotną, od angielskiej nazwy Reverse Engineering. Książkę przewidziano jako pomoc w ćwiczeniach laboratoryjnych, dlatego jej treść podzielono na kilka rozdziałów stanowiących odrębne ćwiczenia laboratoryjne. Kolejność rozdziałów odpowiada kolejności wykonywania poszczególnych etapów inżynierii odwrotnej. 

Podstawy automatyki

R. Kaula

Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej 2005

Podręcznik „Podstawy automatyki” obejmuje zagadnienia sterowania, związane z liniowymi układami automatyki. W opracowaniu tym zostało również umieszczone wprowadzenie do sterowania układów dyskretnych oraz omówiono wybrane algorytmy regulacji adaptacyjnej.

Problematyka pracy jest przedstawiona za pomocą stosunkowo prostego aparatu matematycznego, a podany materiał zilustrowany licznymi przykładami.

Podręcznik jest przeznaczony dla studentów studiujących na kierunkach Górnictwo i Geologia oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Może być również przydatny dla studentów innych kierunków technicznych, na których wykładana jest automatyka, a także inżynierów zajmujących się w swojej działalności problematyką sterowania.

Robotyzacja procesów produkcyjnych

W. Kaczmarek, J. Panasiuk

Warszawa: Wydawnictwo naukowe PWN 2017

Unikatowa publikacja, kolejna z serii książek o ROBOTYCE,  która w przystępny sposób przedstawia praktyczne aspekty wykorzystania najnowszych technologii automatyki i robotyki w procesach przemysłowych.

Czytelnik znajdzie w niej m.in. następujące informacje: zastosowanie robotów i procesów automatyzacji w przemyśle (ABB, FANUC, KUKA i MITSUBISHI), działanie efektorów robotów, działanie czujników robotów przemysłowych, wykorzystanie robotów w produkcji przemysłowej – np. w aplikacjach łączenia i cięcia, aplikacjach transportowych, montażowych, obróbki maszynowej itd.

Publikację kierujemy do szerokiego grona odbiorców: zarówno do studentów uczelni technicznych, studiujących na kierunkach typu: Automatyka i robotyka, Mechatronika, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Informatyka przemysłowa itp., ale też do praktyków – inżynierów, integratorów automatyki, programistów robotów, specjalistów z branży motoryzacyjnej, spożywczej i wielu innych.

60 lat. Galeria na Rynku Starego miasta 2 = 60 years. The Gallery In the Old Town Market Square 2

Red. B. Słonina, J. Werbanowski

Warszawa: Staromiejski Dom Kultury 2017

W ostatnich dniach listopada 2017 r., ukazała się książka – album „60 lat. Galeria na Rynku Starego Miasta 2”, będąca kompletną monografią, opracowaniem działań artystycznych i wystawienniczych jakie miały miejsce na przestrzeni lat 1956-2016, w salach galeryjnych mieszczących się na drugim piętrze budynku Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Wydawcą jest SDK.

Obrazy i obrazowanie w dobie mediów elektronicznych

Red. V. Sajkiewicz

Katowice: Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Śląskie

Książka poświęcona jest szeroko rozumianej problematyce obrazu i obrazowania. Wobec rozwoju cyfrowych technik reprodukcji, przetwarzania i kreowania obrazów tradycyjne narzędzia badawcze często okazują się niewystarczające, stąd podjęta w tomie próba ponownego przemyślenia natury obrazu, jego relacji z wyobrażeniem, słowem, narracją i czasem, a także pokazania zależności między obrazami analogowymi i cyfrowymi oraz rewizji pojęcia medium.

Badanie fizykalne jamy brzusznej

Red. M. Hartleb, K. Gutkowski , M. Kohut

Lublin: Wydawnictwo Czelej 2017

Publikacja obejmuje: badanie fizykalne jamy ustnej i brzusznej ze szczegółowym opisem metod diagnostycznych i wskazaniem zasad postępowania, objawów i nieprawidłowości w badaniu palpacyjnym, ocenę stanu wątroby i pęcherzyka żółciowego, diagnostykę różnicową żółtaczek, badanie per rectum, bóle somatyczne i trzewne brzucha i ich możliwe przyczyny, patologiczny spadek lub wzrost masy ciała, zasady diagnostyki i postępowania w przypadku biegunki, wymiotów i krwawień z przewodu pokarmowego. W książce zawarto objawy dermatologiczne w chorobach obejmujących przewód pokarmowy a także diagnostykę i postępowanie w przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą wątroby.

Ratownictwo medyczne: procedury od A do Z

Red. F.Flake, K. Runggaldier

Wrocław: Edra Urban & Partner 2018

Książka jest skierowana przede wszystkim do ratowników medycznych i personelu szpitalnych oddziałów ratunkowych. Przedstawiono w niej podstawowe zasady skutecznego i bezpiecznego postępowania w stanach nagłych. Podręcznik ukierunkowany jest na praktykę medyczną, a jego jednolita i przejrzysta forma niezwykle ułatwia korzystanie z niego. Czytelnik znajdzie tutaj informacje dotyczące m.in. właściwej oceny stanu pacjenta, technik wykonywania czynności ratunkowych, sposobów transportu pacjenta i zaopatrywania ran, intubacji czy drenażu jamy opłucnej.

Zdrowie publiczne: wyzwania dla systemów zdrowia XXI wieku

A. Wojtczak

Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2017

Podręcznik stanowi wprowadzenie w problematykę z zakresu zdrowia publicznego. Autor przedstawia zagadnienia związane z nowoczesną koncepcją zdrowia publicznego i medycyny społecznej w świecie i w kraju, zagadnienia problematyki ochrony zdrowia, opieki zdrowotnej, uwarunkowania zdrowia związane ze stylem życia, czynnikami genetycznymi i in. Zagadnienia omówione w publikacji zgodne z zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji programem  z zakresu propedeutyki zdrowia publicznego.

Siły zbrojne. Teoria i praktyka funkcjonowania

K. Załęski

Warszawa: Wydawnictwo Difin 2018

Książka łączy w sobie wybrane zagadnienia teorii problemu tworzenia i funkcjonowania sił zbrojnych, problemów służby wojskowej i obronności, zagadnień służby poza granicami państwa oraz kształtu sił zbrojnych dnia dzisiejszego. Prezentacja tych problemów w zderzeniu z bieżącymi zagadnieniami szeroko pojmowanej polityki bezpieczeństwa oraz umiejscowieniem w niej strony formalnoprawnej, w tym konstytucyjnej, funkcjonowania sił zbrojonych, pozwoliły ukazać pełny obraz różnego rodzaju relacji zachodzących we współczesnym państwie i w jego siłach zbrojnych.

Powiatowe programy prewencyjne: pomiar skuteczności i efektywności

Serafin T.

Warszawa: Wydawnictwo Difin 2017

W książce pokazano, że na bezpieczeństwo społeczności lokalnej trzeba spojrzeć wieloaspektowo, a planowane działania zapobiegawcze powinny obejmować tę problematykę w sposób zintegrowany. Opisana struktura zarządzania sferą prewencyjną opiera się na strategiach, programach i projektach. W strategiach i programach zapisane są przede wszystkim główne kierunki działania. Poszczególne problemy danej społeczności znajdują swoje odzwierciedlenie w projektach prewencyjnych o różnorodnym charakterze.

Bezpieczeństwo państwa: zagadnienia podstawowe

Red. W. Lis

Lublin: Wydawnictwo KUL 2014

Książka stanowi próbę usystematyzowania podstawowych pojęć i zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego w kontekście powinności państwa i oczekiwań jego obywateli. Przedstawia istotę bezpieczeństwa i porządku publicznego, potrzebę ich zagwarantowania ze względu na interes publiczny i prywatny, publiczne organy ochrony bezpieczeństwa i porządku oraz ich kompetencje i sposób działania. Publikacja została pomyślana jako kompendium wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego, dlatego autorzy starali się unikać wywodów nadmiernie rozbudowanych lub nazbyt szczegółowych, nie rezygnując jednak z uwzględnienia dorobku nauki i judykatury.

Teoria i praktyka planowania przestrzennego. Urbanistyka Europy

J.M. Chmielewski

Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2016

Podręcznik akademicki zawiera kompendium wiedzy z zakresu urbanistyki, planowania przestrzennego i gospodarki przestrzennej. Przedstawiono w nim teoretyczne podstawy planowania przestrzennego wsparte licznymi przykładami z praktyki planistycznej, pochodzącymi z krajów Europy Zachodniej i Północnej oraz Polski, a także realizacjami urbanistycznymi. Prezentowane przykłady omawiane są na tle procesów typowych dla kształtowania się systemów osadniczych w Europie oraz struktur przestrzennych miast. Podręcznik jest bogato ilustrowany. Zamieszczone fotografie ukazują formy zabudowy oraz charakterystyczne zachowania w środowisku zurbanizowanym.

O czynniku kompozycji w planowaniu przestrzeni

A. Böhm

Kraków: Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki 2016

Po dziesięciu latach od wydania podręcznika pt. Planowanie przestrzenne dla architektów krajobrazu – o czynniku kompozycji Autor powraca do tytułowego tematu przedstawiając go w znacznie szerszym kontekście i, co oczywiste, w znacząco zaktualizowanej treści. Autor nie tylko zgromadził ogrom informacji o przedmiocie podręcznika w ujęciu historycznym i współczesnym ale także wyostrzył problemy, Jego zdaniem ważne, mające wpływ na zrozumienie opisywanych zagadnień. Chodzi tu o takie kwestie jak podkreślana przez Autora narastająca rozbieżność pomiędzy racjonalnymi i kreatywnymi projektami (planami) a propozycjami manifestowanymi przez społeczeństwo. W sumie, jak rozumiem chodzi o rosnący brak korelacji pomiędzy interesem publicznym reprezentowanym w imieniu władz gminy przez urbanistę a rozmaitymi interesami prywatnymi. Nawiasem mówiąc warto by przybliżyć czytelnikom pojęcie interesu publicznego (społecznego) w ujęciu historycznym. 

Prof. dr hab. arch. Zygmunt Ziobrowski

Elementy nowoczesnej architektury: zrozumieć współczesne budynki

A. Radford, S. Morkoc, A. Srivastava

Warszawa: Wydawnictwo Arkady

Ta niezwykle ciekawa publikacja przedstawia rzuty i przekroje 50 budowli z całego świata projektowanych od roku 1950 po chwilę obecną. Pokazane są najważniejsze elementy i detale decydujące o znaczeniu tych budynków. Analizowane jest miejsce budowy każdego obiektu, jego otoczenie, naturalne światło, rozmiary, przeznaczenie, sposób użytkowania, rozmieszczenie okien i zdobienia oraz działanie budynku jako spójnej całości.

Książka stanowi niezbędne źródło odniesień i inspiracji dla następnych pokoleń. Przeznaczona jest dla architektów, studentów architektury i wszystkich, którzy interesują się nowoczesną architekturą i cenią wspaniałe budowle.

Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające: komentarz

M. Pilich, A. Olszewski

Warszawa: Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska 2018

Autorzy książki omawiają zapisy nowej ustawy – Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające do tego aktu prawnego, które regulują wdrożenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikacje w organizacji i funkcjonowaniu szkół oraz placówek oświatowych.

W publikacji obszernie ukazano najnowszą reformę oświaty, w tym zmiany dotyczące:

struktury polskiego szkolnictwa, tworzenia zespołów szkół lub placówek,

procedury likwidacji (przekształcenia) szkoły publicznej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, funkcjonowania oddziałów międzynarodowych i oddziałów dwujęzycznych,

podstawy programowej i ramowych planów nauczania, kształcenia specjalnego i zawodowego,

rekrutacji do szkół i przedszkoli, sprawowania i organizacji nadzoru pedagogicznego.

Prawo pracy

L. Florek

Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck 2017

Dziewiętnaste wydanie przedstawia nowy stan prawny w zakresie regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania, świadectwa pracy, umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników , terminów dochodzenia roszczeń związanych z nawiązaniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracy tymczasowej, wieku emerytalnego. Przytoczono nowe orzeczenia Sądu Najwyższego i liczne nowe opracowania naukowe.

Ochrona danych medycznych. RODO w ochronie zdrowia

Red. nauk. M. Jackowski

Warszawa: Wolters Kluwer Polska 2018

W publikacji zostały omówione nowe standardy przetwarzania danych osobowych i medycznych w podmiotach leczniczych wprowadzone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W opracowaniu przedstawiono także instytucjonalne zabezpieczenia poszanowania praw podmiotów danych, a zwłaszcza postępowania ze skargi konstytucyjnej, skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Komitetu Praw Człowieka, a także zasady dochodzenia naruszonych praw podmiotu danych przed sądami powszechnymi oraz Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.