1. Czytelnicy niepełnosprawni ruchowo mają do dyspozycji windę-platformę, która znajduje się przy głównym wejściu do budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz podjazd i windę z drugiej strony budynku, gdzie umiejscowiona jest biblioteka. Windy są dostosowane dla osób poruszających się na wózkach oraz niewidomych /niedowidzących (informacja głosowa oraz przyciski uruchamiające windę brajlem).
 2. Przed budynkiem PWSZ w Raciborzu, gdzie mieści się biblioteka, są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
 3. Przestrzeń w budynku PWSZ w Raciborzu, w tym również biblioteki (korytarze i pomieszczenia) nie posiadają progów, co zdecydowanie usprawnia poruszanie się osobom z dysfunkcją ruchu (zwłaszcza osobom na wózkach). Pomieszczenia biblioteki mają odpowiednią szerokość dla wózków inwalidzkich.
 4. Wypożyczalnia, Czytelnia Ogólna, Ośrodek Informacji Naukowej zostały specjalnie dostosowane do obsługi czytelników niepełnosprawnych.
 1. Studenci mający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z dodatkowych uprawnień w dostępie do zbiorów bibliotecznych. Uprawnienia te obejmują:
  • obsługę poza kolejnością,
  • pomoc przy wyszukiwaniu informacji w katalogu i bazach danych,
  • wypożyczanie większej ilości materiałów na dłuższy okres,
  • możliwość wypożyczania książek przez osobę upoważnioną,
  • pomoc pracowników w dostarczeniu potrzebnych materiałów.
 2. Strona internetowa biblioteki spełnia wymagania Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) na poziomie AA co daje możliwość powiększania czcionki i kontrastowania przeszukiwanej strony, w celu ułatwienia korzystania przez osoby słabo widzące.
 3. Biblioteka dysponuje katalogiem on-line Integro, który umożliwia rejestrację oraz zamawianie zbiorów z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Nowa wersja katalogu daje możliwość przeszukiwania zasobów lokalnego katalogu biblioteki z zastosowaniem wyszukiwania pełnotekstowego w bazach danych i platformach książek elektronicznych. Interfejs multiwyszukiwarki Integro spełnia także wymagania Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) na poziomie AA co daje możliwość powiększania czcionki i kontrastowania przeszukiwanej strony, w celu ułatwienia korzystania przez osoby słabo widzące.
 4. Biblioteka świadczy usługę adaptacji materiałów bibliotecznych do indywidualnych potrzeb czytelników niepełnosprawnych.
 5. Biblioteka udostępnia bogate zasoby elektroniczne (bazy danych: Ibuk Libra, Legalis Administracja, EBSCO, Wirtualna Biblioteka Nauki),z których można korzystać poza siecią Uczelni poprzez zdalny dostęp VPN.

Biblioteka PWSZ zaprasza studentów niepełnosprawnych do skorzystania z  zakupionych podręczników i książek potrzebnych do nauki. Dzięki dotacji z MNiSW dostępne są dodatkowe fundusze na zakup pomocy dydaktycznych.

Zapraszamy do Biblioteki i zgłoszenia tytułów potrzebnych książek. Książki te zostaną zakupione specjalnie dla Was i będziecie mogli z nich korzystać przez cały rok akademicki.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych, stara się zapewnić studentom niepełnosprawnym warunki do korzystania ze zbiorów i usług bibliotecznych.

Dla użytkowników przeznaczone są specjalistyczne  urządzenia alternatywne. Każda osoba z niepełnosprawnością, niezależnie od rodzaju ograniczeń motorycznych lub problemów ze wzrokiem, może wybrać dla siebie odpowiednie narzędzie. Dzięki takim urządzeniom osoby z niepełnosprawnością mogą w pełni obsługiwać komputer, czytać, a tym samym włączać się w życie społeczne oraz osiągać większą niezależność. Zakupiony sprzęt jest udostępniony do korzystania:

 • na miejscu, w Ośrodku Informacji Naukowej i Czytelni Ogólnej
 • wypożyczany użytkownikom do korzystania w domu.

Poznajcie udogodnienia przygotowane w Bibliotece PWSZ.

Sprzęt dostępny w Ośrodku Informacji Naukowej

Mysz KidTrac

To mysz komputerowa typu TrackBall. Dostosowuje się do osób leworęcznych i praworęcznych. Posiada blokadę, która pozwala na stosowanie techniki „przeciągnij i upuść” bez przytrzymywania przycisku. Możliwość użycia blokady wspomaga osoby mające trudności w przytrzymywaniu przycisku myszki. Dzięki blokadzie uzyskujemy większą swobodę w obsłudze komputera. Każdemu z trzech przycisków myszki można przypisać ok. 40 funkcji, m.in. funkcje klawiszy myszy oraz uruchamiać jednym przyciskiem aplikacje np. kalkulator, notatnik, paint. Oprogramowanie pozwala też wywoływać funkcje edytora np. wytnij, skopiuj, wklej. Możemy uruchamiać wygaszacz ekranu, panel sterowania, a także wyłączać komputer, restartować, wylogowywać oraz wiele innych opcji.

Klawiatura EZ Eyes

Posiada wyraźniejsze napisy na klawiszach (czterokrotnie powiększone i pogrubione oznaczenia), jest bardziej funkcjonalna i przyjazna w użyciu. Różni się od tradycyjnej, posiada czarne napisy na żółtych klawiszach. Wysoki kontrast kolorów powoduje, że napisy są widoczne nawet przy słabym świetle. Specjalistyczna klawiatura jest poręczna i wygodna podczas pisania.

Klawiatura Maltron 3D

To klawiatura służąca do pisania oburącz, przeznaczona głównie dla osób z dysfunkcją kończyn górnych. Dzięki swej niezwykłej konstrukcji zapewnia ergonomiczność pracy i nie powoduje zmęczenia przy długotrwałym pisaniu. Zapewniając naturalne ułożenie rąk podczas pisania zwiększa komfort pracy oraz jej efektywność. Dodatkową zaletą tej klawiatury jest jej niewielka waga, która zapewnia mobilność.

Monitor dotykowy 

Monitor dotykowy Dell P2418HT z ekranem o przekątnej 23,8 cala umożliwia wydajną i komfortową pracę. Wyświetlacz o rozdzielczości Full HD z szerokim kątem oglądania i funkcją ComfortViewTM chroni oczy przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła. A zastosowanie nowoczesnej technologii Advanced In-Cell Touch nie wymaga użycia szklanego ekranu, zapewniając równocześnie przeciwodblaskową powierzchnię ograniczającą odbicia światła i widoczność odcisków palców. Dzięki temu obraz jest ostry, płynniejszy i nie męczy oczu. Przegubowa podstawa pozwala  pochylić monitor nawet o 60% na potrzeby wygodnej obsługi dotykowej oraz umożliwia  obracanie monitora w poziomie i pionie. Monitor z funkcjami nawigacji dotykowej obiema rękami zapewnia szybsze sterowanie za pomocą przeciągania, przesuwania zsuwania palców.

Słuchawki nauszne

Słuchawki  te posiadają konstrukcję wokółuszną z zamkniętym tyłem, gdzie poduszki dokładnie przylegają wokół uszu, z jednoczesnym ograniczaniem dźwięków otoczenia. Szeroki zakres częstotliwości zapewnia pełne brzmienie basu oraz klarowność tonów średnich i wysokich. Legendarna jakość Shure jest gwarantem wysokiej jakości sprzętu (dźwięku).

Sprzęt dostępny w Wypożyczalni

Monitor dotykowy 

Monitor dotykowy Dell P2418HT z ekranem o przekątnej 23,8 cala umożliwia wydajną i komfortową pracę. Wyświetlacz o rozdzielczości Full HD z szerokim kątem oglądania i funkcją ComfortViewTM chroni oczy przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła. A zastosowanie nowoczesnej technologii Advanced In-Cell Touch nie wymaga użycia szklanego ekranu, zapewniając równocześnie przeciwodblaskową powierzchnię ograniczającą odbicia światła i widoczność odcisków palców. Dzięki temu obraz jest ostry, płynniejszy i nie męczy oczu. Przegubowa podstawa pozwala  pochylić monitor nawet o 60% na potrzeby wygodnej obsługi dotykowej oraz umożliwia  obracanie monitora w poziomie i pionie. Monitor z funkcjami nawigacji dotykowej obiema rękami zapewnia szybsze sterowanie za pomocą przeciągania, przesuwania zsuwania palców.

Sprzęt dostępny w Czytelni Ogólnej

Lampka biurkowa led z lupą

Specjalna lampa z lupą używana jest nie tylko do czytania, ale również wtedy, gdy potrzebne jest powiększenie – lupy do czytania są najbardziej znanymi klasycznymi pomocami dla osób słabo widzących, ułatwiają czytanie tekstów pisanych małą czcionką. Użytkowanie ułatwia również „giętka” szyja ułatwiająca zmianę nachylenia i swobodne operowanie. Parametry powiększania i oświetlenia to 3 dioptrie. Podświetlana pierścieniem 60 LED. W soczewkę główną została wklejona lupa o mocy 8 dioptrii o średnicy 20 mm pozwalająca na miejscowe zwiększenie powiększenia.

Sprzęt dostępny do wypożyczania

Compact 5 HD – lupa elektroniczna

Jest to elektroniczna lupa oferująca płynne maksymalnie 18-krotne powiększenie obrazu, na 5-calowym, unoszonym ekranie zapewniającym ergonomiczną pozycję podczas czytania. Posiada 8-megapikselową kamerę o rozdzielczości HD z auto fokusem oraz wbudowany system oświetlenia eliminujący odblaski. Zapewnia  komfort czytania w kilku trybach koloru, w tym w kolorach o wysokim kontraście a także daje możliwość oglądania obrazów z pewnej odległości – do 1,2 metra. Doskonale radzi sobie nie tylko z czytaniem niewielkich dokumentów typu etykiety na lekach czy na produktach spożywczych, ale także większych dokumentów typu czasopisma czy gazety.

Czytak 4

Przenośny, bardzo prosty w obsłudze odtwarzacz mp3 z głośnikiem. Umożliwia odtwarzanie książek mówionych, słuchanie audiobooków i odtwarzanie muzyki. Dzięki temu, że jest  wyposażony w syntezator  mowy  może również odczytywać pliki tekstowe (zeskanowane książki czy  notatki). A wbudowany w nim dyktafon pozwala na  nagrywanie i przechowywanie plików w pamięci  wewnętrznej i zewnętrznej urządzenia. Polecany jest dla osób niewidomych i słabowidzących.

.

Skaner przenośny IRIScan Book 5

IRIScan Book 5 jest w pełni mobilnym i autonomicznym skanerem, który można zabrać ze sobą wszędzie. Umożliwia skanowanie czasopism, dokumentów i książek w formacie A4. Pracuje z prędkością do 1 s na stronę tekstu. Po przesunięciu urządzeniem nad dokumentem zostaje on automatycznie zeskanowany. Obraz zostaje zapisany  na dołączonej do zestawu karcie MicroSD™, z której można go przenieść na komputer. Zeskanowane dokumenty automatycznie można zamienić na edytowalny tekst przy pomocy oprogramowania IRIS do OCR, tj. Readiris™ Pro.

.

Ręczna lupa powiększająca x2 i x4

Lupa ta jest wyposażona w antypoślizgową rękojeść i soczewki obsadzone w oprawach z tworzywa sztucznego. Lupa – w podstawową plastikową soczewkę (powiększającą x2) – wbudowaną ma niewielką soczewkę o średnicy 20 mm (dającą powiększenie x4).

Folia powiększająca A4

Płaska, giętka folia formatu A4. Przyłożona do strony tekstu powiększa ją w całości. Doskonała do czytania książek, gazet, map itp. Można ją schować do torebki lub traktować jako zakładkę do książki. Powiększenie 2x.

Regulamin wypożyczania sprzętu specjalistycznego przez studentów z niepełnosprawnościami lub przewlekle chorych
Załącznik nr 1 – Wniosek o wypożyczenie sprzętu specjalistycznego
Załącznik nr 2 – Formularz rejestracyjny
Załącznik nr 3 – Oświadczenie