Biblioteka PWSZ zaprasza studentów niepełnosprawnych do skorzystania z  zakupionych podręczników i książek potrzebnych do nauki. Dzięki dotacji z MNiSW dostępne są dodatkowe fundusze na zakup pomocy dydaktycznych.

Zapraszamy do Biblioteki i zgłoszenia tytułów potrzebnych książek. Książki te zostaną zakupione specjalnie dla Was i będziecie mogli z nich korzystać przez cały rok akademicki.

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych, stara się zapewnić studentom niepełnosprawnym warunki do korzystania ze zbiorów i usług bibliotecznych.

Dla użytkowników przeznaczone są specjalistyczne  urządzenia alternatywne. Każda osoba z niepełnosprawnością, niezależnie od rodzaju ograniczeń motorycznych lub problemów ze wzrokiem, może wybrać dla siebie odpowiednie narzędzie. Dzięki takim urządzeniom osoby z niepełnosprawnością mogą w pełni obsługiwać komputer, czytać, a tym samym włączać się w życie społeczne oraz osiągać większą niezależność. Zakupiony sprzęt jest udostępniony do korzystania:

  • na miejscu, w Ośrodku Informacji Naukowej i Czytelni Ogólnej
  • wypożyczany użytkownikom do korzystania w domu.

Poznajcie udogodnienia przygotowane w Bibliotece PWSZ.

Sprzęt dostępny w Ośrodku Informacji Naukowej

Mysz KidTrac

To mysz komputerowa typu TrackBall. Dostosowuje się do osób leworęcznych i praworęcznych. Posiada blokadę, która pozwala na stosowanie techniki „przeciągnij i upuść” bez przytrzymywania przycisku. Możliwość użycia blokady wspomaga osoby mające trudności w przytrzymywaniu przycisku myszki. Dzięki blokadzie uzyskujemy większą swobodę w obsłudze komputera. Każdemu z trzech przycisków myszki można przypisać ok. 40 funkcji, m.in. funkcje klawiszy myszy oraz uruchamiać jednym przyciskiem aplikacje np. kalkulator, notatnik, paint. Oprogramowanie pozwala też wywoływać funkcje edytora np. wytnij, skopiuj, wklej. Możemy uruchamiać wygaszacz ekranu, panel sterowania, a także wyłączać komputer, restartować, wylogowywać oraz wiele innych opcji.

Klawiatura EZ Eyes

Posiada wyraźniejsze napisy na klawiszach (czterokrotnie powiększone i pogrubione oznaczenia), jest bardziej funkcjonalna i przyjazna w użyciu. Różni się od tradycyjnej, posiada czarne napisy na żółtych klawiszach. Wysoki kontrast kolorów powoduje, że napisy są widoczne nawet przy słabym świetle. Specjalistyczna klawiatura jest poręczna i wygodna podczas pisania.

Sprzęt dostępny w Czytelni Ogólnej

Lampka biurkowa led z lupą

Specjalna lampa z lupą używana jest nie tylko do czytania, ale również wtedy, gdy potrzebne jest powiększenie – lupy do czytania są najbardziej znanymi klasycznymi pomocami dla osób słabo widzących, ułatwiają czytanie tekstów pisanych małą czcionką. Użytkowanie ułatwia również „giętka” szyja ułatwiająca zmianę nachylenia i swobodne operowanie. Parametry powiększania i oświetlenia to 3 dioptrie. Podświetlana pierścieniem 60 LED. W soczewkę główną została wklejona lupa o mocy 8 dioptrii o średnicy 20 mm pozwalająca na miejscowe zwiększenie powiększenia.

Sprzęt dostępny do wypożyczania

Ręczna lupa powiększająca x2 i x4

Lupa ta jest wyposażona w antypoślizgową rękojeść i soczewki obsadzone w oprawach z tworzywa sztucznego. Lupa – w podstawową plastikową soczewkę (powiększającą x2) – wbudowaną ma niewielką soczewkę o średnicy 20 mm (dającą powiększenie x4).

Folia powiększająca A4

Płaska, giętka folia formatu A4. Przyłożona do strony tekstu powiększa ją w całości. Doskonała do czytania książek, gazet, map itp. Można ją schować do torebki lub traktować jako zakładkę do książki. Powiększenie 2x.

Regulamin wypożyczania sprzętu specjalistycznego przez studentów z niepełnosprawnościami lub przewlekle chorych

Załącznik nr 1 – Wniosek o wypożyczenie sprzętu specjalistycznego

Załącznik nr 2 – Formularz rejestracyjny

Załącznik nr 3 – Oświadczenie