Plakat

Relacja ze spotkaniem z gościem Biblioteki PWSZ Tadeuszem Ciurabą, artystą który tworzy swoje pracy ze słomy.

Dnia 25 kwietnia Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zorganizowała spotkanie ze śląskim artystą – Tadeuszem Ciurabą, który tworzy swoje prace z nietypowego materiału, jakim jest słoma. Spotkanie oraz wystawa prac odbyły się z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który tradycyjnie przypada na dzień 23 kwietnia. Dodatkową inspiracją były tu również obchody Dni Kultury Rosyjskiej organizowane przez studentów filologii rosyjskiej z Instytutu Neofilologii PWSZ. Licznie zgromadzeni goście mieli niepowtarzalną okazję żeby, nie tylko podziwiać prace artysty, ale także poznać tajniki technicznego ich wytwarzania. Studenci Instytutu Sztuki PWSZ oraz uczniowie Liceum Plastycznego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, co oczywiste, byli szczególnie zainteresowani technicznymi aspektami tworzenia tych bardzo nietypowych prac. Wiele pytań uczestników dotyczyło również źródeł inspiracji, gdyż prace Tadeusza Ciuraby, które wykonuje już od ponad 40 lat, tworzyły ciekawą mozaikę wpływów różnych kultur i artystycznych stylów. Widoczne były tu inspiracje sztuką gruzińską, bizantyjską, rosyjską ikonografią, a także sztuką Młodej Polski i abstrakcjonizmem.