Tydzień Bibliotek 2013 w Bibliotece PWSZ w Raciborzu.

W drugim dniu obchodów Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu licznie zgromadzonych gości przywitał bogato zastawiony stół, a na nim – tradycyjne czajniczki, samowary, wypieki, szklanki ze srebrnymi łyżeczkami, konfitury na spodeczkach oraz plasterki cytryn. W Czytelni Ogólnej biblioteki, w ramach trwających w tym samym czasie obchodów Dni Kultury Rosyjskiej, odbyła się prezentacja picia herbaty połączona z degustacją. Cały projekt – pod nazwą „Tradycja i obrzędowość picia herbaty w Rosji” – przygotowała Pani mgr Oksana Leszczyńska oraz studenci filologii rosyjskiej Instytutu Neofilologii PWSZ w Raciborzu. Zgromadzeni widzowie z zainteresowaniem oglądali przygotowaną prezentację. Ilustrowana zdjęciami i ciekawostkami historycznymi zachęcała do dyskusji. Starsi widzowie wspominali tradycje parzenia herbaty w samowarach a studenci chwalili się wykonanymi własnoręcznie wypiekami, ciastkami i chlebem. Wszystkie potrawy zostały upieczone według tradycyjnych przepisów kuchni rosyjskiej. Tradycja kulinarna jest nieodłącznie związana z historią kraju – przekonywała Pani Oksana i zachęcała wszystkich do sięgnięcia do swoich korzeni, przyrządzania potraw wedle narodowych i regionalnych receptur, nie zważanie na kaloryczność potraw, gdyż to, co tradycyjne jest zawsze dobre. Widzowie zachęceni opowiadaniami i rozchodzącymi się po całej bibliotece zapachami ochoczo przystąpili do poczęstunku. Kilka przedstawionych wcześniej sposobów parzenia i picia herbaty wyraźnie zainspirowało do degustacji. Szczególnym powodzeniem cieszyły się tradycyjne drożdżowe ciasteczka, konfitura z pomarańczy oraz chleb na zakwasie. Niewielu było jednak śmiałków, którzy zdecydowali się na wypicie herbaty na jeden z wymienionych sposobów tzn. wprost ze spodeczka.