Obchody Tygodnia Bibliotek 2015 w Bibliotece PWSZ w Raciborzu – Wykład dr Joanny Kapicy – Curzytek „Kto czyta książki – żyje podwójnie.”

Drugiego dnia obchodów Tygodnia Bibliotek 2015 gościem Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu była dr Joanna Curzytek – Kapica. Wykład pod tytułem „Kto czyta książki – żyje podwójnie” znakomicie wpisuje się w program obchodów. Dr Joanna Kapica-Curzytek jest nauczycielem akademickim z 25-letnim stażem,  adiunktem w Instytucie  Neofilologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wykłada specjalistyczne przedmioty z zakresu filologii angielskiej. W swojej pracy naukowej zajmuje się powiązaniami języka angielskiego i globalizacji oraz edukacją interkulturową. Autorka, jest również bardzo dobrze znana czytelnikom „Eunomii.” Pierwszy jej tekst ukazał się w uczelnianym miesięczniku w kwietniu 2010 r. Od tej pory na łamach miesięcznika stale zamieszcza recenzje książek. Często są to publikacje o tematyce regionalnej, książki o Raciborzu i Śląsku, poruszające tematy dialogu polsko-czesko-niemieckiego oraz problemy edukacji. Na łamach „Eunomii” opublikowała 35 tekstów. Uczestnikom wykładu – gościom i studentom filologii, opowiadała o swoich doświadczeniach w pracy dziennikarza w Akademickim Radiu INDEX i rozgłośni Radia Zachód. Jednak przede wszystkim zajmuje się recenzowaniem i jak sama przyznała recenzuje niemal wszystko – od książek, po przedstawienia teatralne a nawet gry planszowe. Jej recenzje ukazywały się w miesięczniku „Twój Styl”, dwumiesięczniku „Twoja Muza” i miesięczniku „Forum Akademickie”. Od września 2010 roku związana jest z redakcją e-magazynu kultury popularnej „Esensja”, którego jest stałą recenzentką. Opublikowała tam już ponad 200 recenzji. Zgromadzonym słuchaczom zdradziła, że wyjątkowo interesuje ją  recenzowanie książek hiszpańskojęzycznych i twórczość autorów pogranicza polsko-czeskiego – piszących nie tylko w języku polskim, ale również w niemieckim i czeskim. Zainteresowanie literaturą pogranicza zaczęło się już w dzieciństwie, kiedy odkryła że Joy Adamson – autorka jej ulubionego filmu dla dzieci „Elza z afrykańskiego buszu” – naprawdę nazywała się Friedericke Victoria Gessner i urodziła się w 1910 r. w Opawie. Obecnie pracuje nad twórczością pozostawioną przez Mechtilde Lichnowsky, twórczością do dziś nie tłumaczoną na język polski a będącą znakomitym zapisem wydarzeń epoki, widzianym oczami członka słynnej arystokratycznej rodziny dyplomatów i mecenasów. Na zakończenie zdradziła, że z niecierpliwością czeka na najnowszą publikację, której będzie recenzentką i jednym z pierwszych czytelników – będzie to kontynuacja „Czterech pancernych”, z której czytelnicy dowiedzą się jak poradzili sobie bohaterowie kultowej książki i serialu w nowej rzeczywistości powojennej Polski.